Foto: Krzysztof Gonciarz
Pobyt na EXPO w Osace po raz kolejny pokazał mi, jak bardzo z przodu jest Japonia, jeśli chodzi o zrozumienie zrównoważonego rozwoju i społecznych uwarunkowań ekologii. Nie ma lepszego miejsca, żeby uczyć się nowoczesnego zarządzania tematami środowiskowymi.
Wyspa marzeń
Aby zobaczyć wystawę światową trzeba udać się na wyspę Yumeshima w Osace. To samo w sobie szczególne miejsce. A dla organizatorów dodatkowa okazja, żeby zaprezentować japońskie innowacje łączące nowinki technologiczne z ochroną klimatu. Symbolem EXPO stały się wodorowe statki, którymi turyści mogli poruszać się w pobliżu wyspy. Ale też kolejny raz zachwyciły mnie rozwiązania robotyczne, których niemało też pokazali gospodarze. To jest umiejętność pokazania wizji przyszłości.
Zderzenie czasów i światów
W Japonii często mamy do czynienia z połączeniem nowoczesności z tradycją. Organizowane przez Kioto wydarzenie podczas EXPO – konferencja “Duch harmonii i przyszłość Ziemi” to właśnie przejaw tej filozofii. W panelu, do którego ja zostałam zaproszona, uczestniczyli obok mnie redaktor naczelna Vogue Japan Tiffany Godoy, reprezentująca kosmopolityczne spojrzenie na trendy i zmiany postaw społecznych, Kenta Takatani – projektant i dyrektor kreatywny marki Yamamoto Kansai – awangardowy i nieco szalony, głęboko zakorzeniony w japońskiej pomysłowości i umiejętności przekształcania w kreatywny sposób tego, co na wyspy przybywa z zewnątrz oraz Showko, twórczyni ceramiki, przedstawicielka tradycyjnego rzemiosła artystycznego, które jak nigdy dawniej może dziś być narzędziem pobudzania kreatywności, ale też źródłem wyciszenia i mindfulness w zagonionym świecie, gdzie wszystko jest “fast”. Od lat bywam w Japonii, od lat organizuję tam szkolenia Logistyka Odzysku w Japonii i za każdym razem odkrywam coś nowego. Przypuszczalnie dlatego, że ciągle pojawia się tam coś nowego lub coś zostaje kreatywnie usprawnione.
Natura, technologia, ekonomia i humanizm
Być może największą zdobyczą japońskiej myśli o ochronie środowiska jest zrozumienie powiązań i skomplikowanych relacji społecznych i ekonomicznych na świecie oraz relacji pomiędzy ludźmi a naturą. Technologia nie powinna być tworzona wyłącznie dla samego postępu, ale po to, aby chronić fundamentalne wartości, które od pokoleń stanowią o naszej tożsamości. A jednocześnie dążenie do ochrony środowiska i zasobów naturalnych musi być ujęte w ramy ekonomii, żeby miało sens i faktycznie działało.
O tym zawsze przekonujemy się podczas szkoleń, zwiedzając największe zakłady motoryzacyjne, takie jak Toyota czy Mitsubishi oraz instalacje termicznego przetwarzania odpadów, które w Japonii są wzorcowe i powszechnie wykorzystywane. (W Polsce, nad czym ubolewam, działa tylko kilka spalarni odpadów z prawdziwego zdarzenia i wciąż pokutuje wokół nich wiele mitów). A jednocześnie Kioto podczas EXPO organizuje wiele wydarzeń skupiających się na tradycji, historii, ręcznym rzemiośle. Te elementy też znajdują się w programie naszych szkoleń, np. tradycyjna ceremonia herbaty.
Odwiedzamy także muzea i świątynie, biorąc sobie do serca japońską mądrość, że bez tradycji, historii i duchowości nie da się stworzyć wizji przyszłości lepszej i szczęśliwszej dla ludzkości.
Relacja z EXPO 2025 autorstwa Krzysztofa Gonciarza:
Autor zamieścił również ciekawy film na swoim kanale.
Nie ma jednej odpowiedzi
Jedną z osób, których słuchałam jak zwykle z wielką przyjemnością, była na EXPO Pani Profesor Misuzu Asari. Myślę o niej, że jest moją siostrzaną duszą z innej części Ziemi. Mamy te same wartości, te same marzenia. Obie chcemy, żeby ta Ziemia została po nas lepsza i świetnie się dogadujemy.
To jest jedna z osób, które pokazują, że uczyć się i poznawać świat możemy i powinniśmy cały czas, niezależnie od wieku, doświadczenia i poziomu wykształcenia.
Japonia jest miejscem, które uczy cały czas nowego spojrzenia i inspiruje do zmiany. Dla mnie to się nigdy nie zmieni.
Pani Profesor również udostępniła kilka relacji wideo z EXPO. Dla zainteresowanych:
- https://www3.nhk.or.jp/kansai-news/20250423/2000093478.html
- https://www3.nhk.or.jp/kansai-news/20250424/2000093498.html
- https://youtu.be/In3qa-m2JS0?si=dronltzRQm8rkmeJ
- https://www.youtube.com/watch?v=_eN1XV-J5nA
- https://www.youtube.com/watch?v=cyNMwN6Gc8k
Każdego, kto się zainspirował, zapraszam do zapisania się na szkolenie.
Najnowsze komentarze