Wspaniałe grono wyróżniających się nauczycieli mieliśmy okazję gościć w Teatrze Bohema House na wyjątkowym szkoleniu, reaktywującym klub OKEE (Ogólnopolski Klub Ekoedukatora). Tym razem tematem była nowoczesna edukacja przez doświadczanie. Następne spotkanie już na jesieni.
Długa tradycja, przyszłościowa wizja
Inicjatywa Ogólnopolskiego Klubu EkoEdukatora rozpoczęła się w 2013 r. Była możliwa dzięki realizacji publicznych kampanii edukacyjnych w imieniu firm z całej Polski. Realizowała je Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań SA. Również teraz to ta firma jest odpowiedzialna za wznowienie jego działalności. Reaktywacja klubu po przerwie zgromadziła rekordowa liczbę blisko 50 nauczycieli z całego kraju. Szkolenie z ich udziałem obejmowało warsztaty prowadzone przez edukatorkę Ewę Przybysz-Gardyzę, prezentację nowoczesnej metodologii nauczania poprzez doświadczanie i emocje oraz pokazy przepięknych spektakli muzycznych uwrażliwiających na problematykę ochrony środowiska.
Uczestnictwo, wyzwania i własna perspektywa
Współczesna neuronauka mówi nam, że wyjątkowo skutecznie można przekazywać i przyswajać wiedzę wtedy, jeśli uczniowie uczestniczą lub na własne oczy obserwują procesy, których ta wiedza dotyczy i potrafią przełożyć je na swoje codzienne życie. Takie etapy kreśli w swoich badaniach amerykański metodyk David A. Kolb. Teatr spełnia większą część z tych założeń. Doświadczenie przeżywania losów bohaterów w bezpośrednim kontakcie z żywymi aktorami aktywuje wszystkie zmysły, dodatkowo wzmacniając oddziaływanie przez emocje. Teatr jest jedną z nielicznych przestrzeni, które sprzyjają całkowitemu skupieniu uwagi, co ma szczególne znaczenie w edukacji dzieci. Zwłaszcza wobec aktualnej skali zaburzeń koncentracji, związanej z ekspozycją na rozrywkę mobilną i przebodźcowanie grami i inną rozrywką na urządzeniach mobilnych. Poza tym spektakle w Bohema House zaprojektowane są z myślą o odniesieniu do codziennych doświadczeń widzów – postępowania ze zwierzętami, właściwego sortowania odpadów, ochrony czystości powietrza itd. Cykl Kolba opiera się na przekonaniu, że człowiek najskuteczniej zdobywa wiedzę poprzez doświadczenie życiowe i rzeczywistą praktykę, które umożliwiają stały rozwój i doskonalenie umiejętności. W pierwszej kolejności doświadczają tego nauczyciele zaangażowani w OKEE, a następnie przekazują to swoim uczniom.
Od początku OKEE najważniejsza była rzetelna wiedza od ekspertów
Głównym założeniem OKEE od początku było umożliwienie nauczycielom bezpośredniego dostępu do profesjonalistów z branży gospodarki odpadami, aby nauczyciele mieli pewność, że informacje, które przekazują uczniom są rzetelne i aktualne.
Dziś wiedza na ten temat jest bardziej rozpowszechniona niż w 2013 r,. ale nadal w wielu domach trwa spór, czy opróżnione opakowania należy myć, czy też nie. Często słyszymy też argument, że jedna śmieciarka odbiera wszystkie odpady i miesza to, co mieszkańcy posortowali. Rolą nauczycieli jest odpowiadać na te pytania kompetentnie. Dlatego sami muszą zdobywać z wiarygodnego źródła wiedzę o tym, co się dzieje z odpadami zabieranymi spod naszych domów.
Program powraca z nową energią
Popularność pierwszego po przerwie dużego szkolenia stacjonarnego świadczy o tym, że nauczyciele doceniają ofertę OKEE. W przeszłości spotkania klubu odbywały się w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu. Teraz już planuje kolejne spotkanie w listopadzie. Nauczyciele nie ponoszą żadnych opłat za udział w OKEE. Sponsorem działań jest Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań SA w ramach publicznych kampanii edukacyjnych. Obok szkoleń, materiałów służących doskonaleniu zawodowemu oraz pomocy dydaktycznych, każdy członek Klubu otrzymuje kartę uprawniającą do nieodpłatnych próbnych biletów na spektakle teatru Bohema House.
Formularz zgłoszenia do klubu i aktualne informacje można znaleźć na stronie OKEE.
Najnowsze komentarze