Tym, którzy jeszcze nie widzieli, polecam dwa odcinki programu popularnonaukowego „Ty śmieciu! Ekocyklicznie o gospodarce”:
„Ty śmieciu! Ekocyklicznie o gospodarce” – eksperyment – Orłoś i Michniewska na detoxie
Ty Śmieciu! Ekocyklicznie o gospodarce – Wyniki eksperymentu pół roku na DETOXIE
Opowiadają one o wnikaniu do naszych organizmów szkodliwych substancji z otoczenia, w tym z przedmiotów codziennego użytku, takich jak meble, środki czyszczące, domowe urządzenia a nawet opakowania do żywności. Mikroplastik stanowi tylko jedną z tych substancji. W ramach realizacji filmu ja i redaktor Maciej Orłoś przeprowadziliśmy eksperyment. Na własnych organizmach sprawdziliśmy, czy można w praktyce unikać przyswajania tych substancji, które mogą prowadzić do wielu poważnych chorób oraz do powszechnych zaburzeń, np. do otyłości.
Dobra wiadomość! Da się unikać szkodliwych mikrocząsteczek! Ale nie jest to łatwe i wymaga ciągłego pilnowania się, ponieważ te związki są wszechobecne. Czy powodują raka? Niestety tak, ponieważ mogą zaburzać gospodarkę hormonalną organizmu i destabilizować mechanizmy regulujące pracę ludzkich organów. Zwiększa to ryzyko zwłaszcza nowotworów z grupy tzw. hormonozależnych czyli raka piersi, jąder, trzustki, jajników, tarczycy, nadnerczy.
SMOG nie tylko w płucach
Badając od lat zagadnienie zdrowia środowiskowego w naturalny sposób szukam sposobów wspierania ludzi w przeciwdziałaniu skutkom zanieczyszczenia środowiska. Jednym z nich jest oczywiście edukacja, którą prowadzimy w jedynym w Polsce teatrze ekologicznym Bohema House oraz w Rodzinnym Edukacyjnym Centrum Rozrywki Ekologicznej (RECRE) na warszawskiej Białołęce. Ale masowa zmiana mentalności zajmuje czas i nawet jeśli część społeczeństwa ma już świadomość znaczenia zdrowia środowiskowego i np. przestrzega norm dotyczących użytkowania kotłów grzewczych, to wciąż jest narażona na skutki niewłaściwych działań np. sąsiadów palących w piecu śmieciami.
Wdychanie SMOGU może laikowi wydawać się groźne głównie dla układu oddechowego. Ale to tylko część problemu. W dymie mogą znajdować się substancje toksyczne, kancerogenne oraz drobiny pyłu tak małe, że mogą przenikać do tkanek organizmu i powodować uszkodzenia organów wewnętrznych. Specjaliści są zgodni, że SMOG jest odpowiedzialny za wiele przypadków udaru mózgu, zawału serca i niestety liczne nowotwory, w tym tak mało na pierwszy rzut oka powiązane, jak np. raka pęcherza moczowego. Substancje wnikające do układu nerwowego mogą przyczyniać się również do rozwoju chorób psychicznych i neurodegenaracyjnych.
Co można robić?
Oprócz wyjechania na odludzie i szukania czystego środowiska w otoczeniu dzikiej natury (co dla większości z nas jest możliwe tylko w czasie urlopu), mamy możliwość bronić się na pomocą zdobyczy medycyny.
Jednym z rozwiązań są komory hiperbaryczne. Terapia z ich użyciem pomaga oczyszczać organizm ze szkodliwych substancji i ma również inne prozdrowotne zastosowania.
GDZIE ZAPISAĆ SIĘ NA TERAPIĘ W KOMORZE HIBERBARYCZNEJ?
Nie można też lekceważyć zwykłych regularnych badań profilaktycznych. Każde schorzenie wykryte odpowiednio wcześnie jest łatwiejsze do wyleczenia. Każdego dnia dokonywane są postępy w medycynie, które sprawiają, że nawet bardzo poważna diagnoza nie musi być wyrokiem. Dowodem na to jest moja terapia antynowotworowa, którą skutecznie stosuję od chwili diagnozy. A jakiś czas temu okazało się, że lek, który u mnie stosowany jest na raka kości – denosumab – może w mniejszych dawkach pomagać osobom cierpiącym na osteoporozę i został niedawno w Polsce zarejestrowany dla tego wskazania, o czym wciąż wie jeszcze zbyt mało lekarzy rodzinnych.
Wiosna korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Dłuższe dni, więcej słońca, rozkwitająca przyroda. Zbliżają się Święta Wielkiejnocy. Z tej okazji często składamy sobie wzajemnie życzenia zdrowia. Niech również na co dzień towarzyszy nam myśl o zdrowiu środowiskowym i o tym jak ważne jest dbanie o siebie.
Najnowsze komentarze