Japońskie innowacje w dziedzinie ochrony środowiska, najnowocześniejsze fabryki działające zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, urzekające krajobrazy, tradycja, kultura i znakomita kuchnia. Z tym wszystkim mają okazję zetknąć się uczestnicy szkoleń Logistyka Odzysku w Japonii. Tej jesieni również było wyjątkowo. Następna edycja na wiosnę. Zapisy już ruszyły.
Szkolenia Logistyka Odzysku w Japonii to propozycja premium dla kadry menedżerskiej i naukowej. Ekspercki program obejmuje poznawanie najlepszych praktyk i innowacji w dziedzinie zrównoważonej produkcji przemysłowej, gospodarki odpadami komunalnymi oraz transformacji energetycznej. Dodatkowym atutem szkolenia jest możliwość poznania japońskiej kultury i tradycji. Już dziś warto dowiedzieć się więcej o kolejnej edycji szkolenia w marcu 2025 r.
Kioto – stolica ochrony środowiska
Kioto to światowa stolica walki z globalnym ociepleniem. To tutaj został wynegocjowany pod koniec ubiegłego stulecia traktat, w którym kraje ONZ zobowiązały się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Władze miasta traktują dyplomację ekologiczną jako swoją historyczną misję.
Sustaina Kioto to miejsce, którym warto się zainspirować. Dziś w Europie mamy liczne spalarnie odpadów i nowoczesne biogazownie, które pozwalają bezpiecznie utylizować śmieci i stają się ważnym elementem miksu energetycznego. Ale zanim te innowacje zawitały na nasz kontynent, instalacje w japońskim Kioto były pionierskie. Działają tu biogazownia i spalarnia, w których doskonali się sposoby przetwarzania odpadów komunalnych na ciepło i elektryczność. Dzięki temu mieszkańcy miasta sami wytwarzają konkurencyjną cenowo energię oraz redukują zużycie paliw kopalnych. Sustaina to też wiodące centrum edukacji ekologicznej. Tutaj w sposób rzetelny i bardzo przystępny codziennie przekazuje się wiedzę o sposobach przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu, transformacji energetycznej oraz bioróżnorodności.
Zdjęcie: dr Katarzyna Jadwiga Michniewska i burmistrz miasta Kioto
Mazda i Toyota – odpowiedzialny biznes
Przemysł wiąże się z obciążeniem środowiska. Współczesna cywilizacja nie poradzi sobie bez przemysłu. Ale jednocześnie wiemy już, jak bardzo warunki środowiskowe są istotne dla naszego bezpieczeństwa, zdrowia i dostatku.
Gdy odwiedza się japońskie zakłady Toyoty, Mazdy i lotniczego kompleksu Mitsubishi, widać, że odpowiedzialna produkcja była tutaj od zawsze jednym z priorytetów. I dziś ta idea rozwijana jest szybciej niż kiedykolwiek.
Zdjęcie: wystawa w muzeum firmy Mazda
Zdjęcia: Muzeum awiacji firmy Mitsubishi
Muzeum awiacji firmy Mitsubishi pomyślane jest głównie jako miejsce inspiracji i rozbudzania pasji do lotnictwa u dzieci i młodzieży od najmłodszych lat. Korzystają z niego grupy studenckie, szkolne i najmniejsze maluchy, które już w przedszkolu zaczynają marzyć o karierach konstruktorów statków powietrznych i kosmicznych, pilotów i astronautów. W Polsce przydałyby się takie miejsca.
Kultura i tradycja
Szkolenie skupia się na zagadnieniach ochrony środowiska, gospodarki odpadami, transformacji energetycznej i zielonej gospodarki. Jednak będąc w Japonii koniecznie trzeba zapoznać się z tą niezwykłą kulturą. W programie wyjazdu zawsze znajdują się zabytki – tym razem dom kupieckiej rodziny Sugimioto, która od XVIII w. prowadziła prowadziła handel kimonami, która to działalność rozwinęła się przez dziesięciolecia na skalę całego kraju.
Ponadto uczestnicy szkolenia odwiedzają zabytkowe świątynie – poświęcone różnym wyznaniom, które w Japonii harmonijnie współistnieją. Podziwiają niezwykłe krajobrazy i delektują się znakomitymi potrawami.
W tej edycji szkolenia znalazły się też odwiedziny w parku tematycznym studia filmowego Ghibii w Prefekturze Aichi. Anime to kulturowy hit eksportowy Japonii. Legendarne studio Ghibli z Tokyo ma na koncie filmy takie jak “Księżniczka Mononoke”, nagrodzony Oscarem “Spirited Away: W krainie bogów” czy nominowany do Oscara “Ruchomy zamek Hauru”. Co ciekawe, w Japonii już w latach 80. kręcone były filmy animowane o tematyce ochrony środowiska.
Już dziś zapytaj o możliwość udziału w wiosennej edycji szkolenia w marcu 2025 r. Liczba miejsc ograniczona.
Najnowsze komentarze